Od Polazak
Do
Povratak
Odrasli (25-59) Omladina (12-24)
Deca (2-11) Infanti (0-1)
Seniori (60+)

Media

20. April 2006.


Pres konferencija Ministarstva turizma i Montenegro Airlinesa


minist_airlines_1.jpgU Press centru Vlade RCG održana je pres-konferencija na kojoj su se brojnim novinarima obratili ministar turizma Vlade RCG, gospodin Predrag Nenezić i predsjednik Montenegro Airlinesa, dr Zoran Đurišić. Konferencija je posvećena zajedničkim aktivnostima Ministarstva turizma i Montenegro Airlinesa a koje se tiču predstojeće sezone i razvojnih planova.

Ministar je istakao da su u Ministarstvu turizma izuzetno zadovoljni saradnjom sa Montenegro Airlinesom. U protekloj godini Montenegro Airlines je značajno doprineo veoma uspješnoj turističkoj sezoni.

Broj prevezenih putnika je bio impresivan i predstavlja značajnu cifru u ukupnoj turističkoj ponudi.

Ministar je takođe istakao da je, osim ostvarenom saradnjom, zadovoljan reakcijama turista kada je u pitanju tačnost i servis u Montenegro Airlines avionima, kao i ostvarenim load faktorom koji je iznosio 72% i bio najveći u regionu, puno veći od load faktora drugih prevozilaca, kao što su Adria, Jat Airways, Croatia Airlines, Olimpic i dr.

Što se tiče dolaska niskotarifnih avio-prevozilaca, ministar je saopštio da Vlada razmatra ovu mogućnost. Naveo je da je dolazak low-cost carriera trend koji je nezaustavljiv i koji se pokazao opravdanim kada je u pitanju razvoj turizma. Data je mogućnost turistima da po nižim cijenama dolaze u Crnu Goru kao i da crnogorski građani putuju do destinacija na kojima nacionalni avio-prevoznik ne saobraća. Oformljena je radna grupa koju sačinjavaju predstavnici JP Aerodromi Crne Gore, Montenegro Airlinesa i Ministarstva turizma, Ministarstva finansija i Ministarstva pomorstva i saobraćaja. Kako je Ministar rekao, interes Montenegro Airlinesa će biti u potpunosti zaštićen. Tržišta koja su već deceniju razvijana od strane Montenegro Airlinesa neće biti prepuštena niskotarifnim prevoziocima. Predmet razmatranja biće destinacije kao što su Skandinavija, Engleska i sl. Po najavi Ministra, završetak procedure dolaska niskobudžetnih prevozilaca se očekuje do kraja godine, pa će pored veoma povoljnih tarifa Montenegro Airlinesa na destinacijama na kojima leti, građanima Crne Gore biti ponuđene i povoljne tarife i destinacije novih prevozilaca. Ministar je izjavio da će od niskobudžetnih avio-kompanija biti traženo da lete cijele godine, a ne samo u sezoni, kao i da jasno prezentiraju svoju tarifnu politiku.

Prisutnim novinarima se obratio i predsjednik kompanije iskazavši zadovoljstvo zbog upravo verifikovanog pozitivnog finansijskog rezultata kompanije. Verifikaciju je obavio Montrev, društvo za reviziju finansijskih iskaza, i potvrdio da je u 2005. godini ukupan prihod iznosio 42.796.277 eura, ukupan rashod 42.745.684 eura i ostvarena dobit 50.593 eura. Predsjednik je istakao da je Montenegro Airlines spreman da, kao i do sada, da podršku i svoj doprinos razvoju crnogorskog turizma. Tokom predstojeće sezone biće obavljeno preko 350 ino-charter letova namijenjih turistima đto potvrđuje da je Montenegro Airlines u potpunosti spreman da odgovori zahtjevima turističke privrede Crne Gore. Po pitanju eventualnog dolaska niskotarifnih avio-prevozilaca, stavovi Montenegro Airlinesa su jasno definisani. Ne osporava se dolazak low-cost prevozilaca, ali ne sa destinacija na kojima leti Montenegro Airlines, jer se već čitavu deceniju ulaze u razvoj ovih tržišta.

Takođe, low cost prevozioci ne treba da imaju privilegije, već treba da imaju isti tretman kao nacionalni avio-prevozilac. Ovo je uslov lojalne tržišne konkurencije. Već godinama, Montenegro Airlines egzistira u ambijentu jake konkurencije drugih nacionalnih prevozilaca (JAT Airways, Adria Airways, Austrian Airlines, Malev...). Tokom ljeta čak 30 međunarodnih avio-kompanija obavlja charter saobraćaj za Crnu Goru. Dakle, Montenegro Airlines se veoma dobro snalazi na tržištu lojalne konkurencije, o čemu svjedoče rezultati poslovanja. Predjsednik je istakao da prisustvo low-cost prevozilaca ne treba da bude ad-hock karaktera i kratkoročno. Ako zaista žele da ulazu u razvoj ovog tržišta, trebaju se obavezati na dugoročno letenje ka ovoj destinaciji i detaljno prikazati svoju tarifnu politiku.